IONIKOSbc YouTube: Στιγμιότυπα, ρεπορτάζ, συνεντεύξεις όλων των Τμημάτων Μπάσκετ του Ιωνικού

Ionikos tube

Έντονη δυσαρέσκεια για τη σημερινή διαιτησία

ioikos new logo 2017

Μετά τον νικηφόρο σημερινό αγώνα απέναντι στην ΕΦΑΟ Ζωγράφου, ο Ιωνικός Νικαίας εξέδωσε την ακόλουθη ανακοίνωση:

"Η Επιτροπή Μπάσκετ του Ιωνικού Νικαίας εκφράζει την έντονη δυσαρέσκειά της για τη σημερινή διαιτησία του κ. Καρακωνσταντόπουλου και της κα Γρίβα στο εκτός έδρας παιχνίδι μας με το Φιλαθλητικό για τη 10η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Η συμπεριφορά των διαιτητών για ακόμη μία φορά ήταν προκλητικότατη απέναντι στην Ομάδα μας κάνοντας να χαθεί ο έλεγχος του παιχνιδιού και δημιουργώντας, άνευ αιτίας, νευρικότητα τόσο στον πάγκο του Ιωνικού  όσο και στους φιλάθλους μας που ακολούθησαν και πάλι την Ομάδα έχοντας μία άψογη στάση καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Οι διαιτητές "κατέστρεψαν" την ομορφιά του παιχνιδιού και κατ' επέκταση του αθλήματος που όλοι μας αγαπάμε και στηρίζουμε μ' όλες μας τις δυνάμεις.

Η κατάσταση αυτή από πλευράς των διαιτητών θα πρέπει να αλλάξει καθώς στοχοποιούμαστε συστηματικά χωρίς λόγο. Αιτούμαστε λοιπόν από την αρμόδια αρχή, την ΚΕΔ, να αξιολογήσει και να εξετάσει τα παράπονά μας σχετικά με τη σημερινή διαιτησία και να λάβει τα ανάλογα μέτρα προστασίας του Ιωνικού Νικαίας. "

Νέα

Εκτός έδρας νίκη (89-69) επί του Φιλαθλητικού

2017 ΕΦΟΑΖ ΙΩΝΙΚΟΣΟ Ιωνικός Νικαίας πήρε ακόμη μια εκτός έδρας νίκη με σκορ 89-69 κόντρα στον Φιλαθλητικό κάνοντας το 10 στα 10 στο πρωτάθλημα.
Στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου ο Φιλαθλητικός προηγήθηκε με 4-0.

Όμως ο Ιωνικός μας αντέδρασε και με σερί 5-0 στο 2'00" πέρασε μπροστά με 5-4. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 7-0 προηγήθηκαν με 11-5 στο 3'30". Ο Φιλαθλητικός ήταν μπροστά στο σκορ(14-12) έως το 6'00" όπου στην επόμενη φάση με καλάθι του Κατούφα ισοφαρίσαμε σε 14-14 στο 6'30". Με καλάθι του Πετροδημόπουλου στο 8'00" προηγηθήκαμε με 20-19 και στο τέλος της περιόδου με 24-22 με καλάθι και πάλι του Πετροδημόπουλου.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (22-26, 25-26, 28-26) και με καλάθι του Βουγιούκα η Ομάδα μας ισοφάρισε σε 28-28. Με τρίποντο του Κατούφα ο Ιωνικός μας πέρασε μπροστα με 31-28 στο 13'30". Λίγο αργότερα(14'00") με τρίποντο του Παπαδόπουλου προηγηθήκαμε με 35-28. Στο 16'00" με 37-31. Η υπέρ μας διαφορά έφτασε διψήφιο αριθμό με βολές του Καράμπουλα 35" πριν το τέλός του ημιχρόνου. Ο ίδιος παίκτης με τρίποντο στη λήξη του ημιχρόνου διαμόρφωσε το σκορ σε 52-39.

Στην επανάληψη με επτά συνεχόμενους πόντους του Καράμπουλα η ομάδα μας πέρασε με 59-43. Με ένα σερί 5-0 ο Φιλαθλητικός πλησίασε στους έντεκα πόντους(59-48) στο 24'00". Ο Ιωνικός μας ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ και στο 28'00" προηγούνταν με 68-55 ύστερα από καλάθι του Καράμπουλα. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την Ομάδα μας μπροστά με 72-59.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε με τον Ιωνικό μας να μην "απειλείται" σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Είχε αποκτήσει μία διαφορά ασφαλείας την οποία την κράτησε έως το τέλος της αναμέτρησης με το τελικό σκορ του αγώνα να είναι 89-69.

Δεκάλεπτα: 22-24, 39-52, 59-72, 69-89
Φιλαθλητικός (Ζήβας): Παπαφλωράτος 7(1), Εμμανουηλίδης 2, Γκαβασιάδης 11(1), Στάθης 5(1), Σαμοθράκης 5(1), Καστανιώτης, Σαρλής 1, Τσιτσιγιάννης 5(1), Υφαντής 11(3), Παπαρέγκας 22(2).
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρη):Βασιλόπουλος Θοδ., Κοντραφούρης, Κουντουράς 13(3) , Καράμπουλας 24(2) ,Βουγιούκας 6, Πετροδημόπουλος 8 , Χατζηκυριάκος, Βασιλόπουλος 9(1), 12 ασ.) , Κανονίδης 13 , Κατούφας 13(1) , Παπαδόπουλος 3(1), Παλαιοχωρίτης.

Νέα

Ζησε ένα διήμερο με την Ομάδα σου!

received 1645317405487875

Θέλεις να ζήσεις από κοντά την προσπάθεια της Ομάδας σου;  Πάρε μέρος στη μεγάλη κλήρωση και κέρδισε 2 μέρες με την Ομάδα σου στο Ηράκλειο Κρήτης! Δύο (2) τυχεροί θα ταξιδέψουν μαζί με την Ομάδα μας στο Ηράκλειο Κρήτης για να παρακολουθήσουν το παιχνίδι με το Ηράκλειο, 6-7 Ιανουαρίου 2017 (με την αποστολή της Ομάδας).

Συμπεριλαμβάνονται: • Αεροπορικό εισιτήριο • Διαμονή (δίκλινο δωμάτιο)  • Διατροφή • Εισιτήριο αγώνα Ηράκλειο - Ιωνικός Ν.  | Η κλήρωση θα γίνει στις 3 Δεκεμβρίου 2017, στο ημίχρονο του εντός έδρας αγώνα της ομάδας μας με τον Διαγόρα Δ,. | Λαχνοί διατίθενται καθημερινά στον Πλάτωνα (Πληροφορίες: Αντώνης Χατζηκυριάκος) και στον Σύνδεσμο φιλάθλων Ιωνικού Ν. Rangers.

Νέα

Συνεχίζεται η διάθεση των καρτών διαρκείας

Ο Ιωνικός Νικαίας συνεχίζει τη διάθεση των καρτών διαρκείας για την αγωνιστική χρονιά 2017-2018.

Την επόμενη βδομάδα ξεκινούν οι επίσημες υποχρεώσεις της ομάδας μας για το Κύπελλο Ελλάδας και έτσι καλούμε όλους τους φιλάθλους μας να σταθούν κοντά στην ομάδα στηρίζοντάς την σ' όλη τη διάρκεια της σεζόν.

Η Δική σου Κάρτα σε περιμένει: Διάθεση:ι Καθημερινά από τις 17.00 μέχρι τις 19.00, στο Κλειστό Γυμναστήριο του «Πλάτωνα».

Συνδεσμιακά και άνεργοι: 20 ευρώ | Κάρτα Διαρκείας: 50 ευρώ | VIP: 100 ευρώ Οι κάρτες διαρκείας θα ισχύουν και για τους αγώνες του Κυπέλλου Ελλάδος.

Μαζί θα κάνουμε το όνειρο πραγματικότητα!