• 2
  • 3

Με...100άρα: Iωνικός Ν. 113- ΑΕΝΚ 97

received 1137307999733426

Ο Ιωνικός Ν. ξεκίνησε τους εντός έδρας αγώνες του στο πρωτάθλημα με...100άρα! Επικράτησε επί της Α.Ε.Ν.Κ με σκορ 113-97 για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος συνεχίζοντας έτσι τις νικηφόρες εμφανίσεις του.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ιωνικός Νικαίας προηγήθηκε με 5-4 με τρίποντο του Βασιλόπουλου στο 2'00". Με τρίποντα από τους Καράμπουλα και Κανονίδη το σκορ έγινε 11-9 στο 4'00". Στο 5'00" είχαμε ισοπαλία στο ματς (12-12) αλλά με λέι απ του Μπατή μετά από ασίστ του Καράμπουλα η ομάδα μας πέρασε μπροστά με 14-12. Λίγο αργότερα με καλάθι του Πετροδημόπουλου περάσαμε μπροστά με τέσσερις πόντους (26-22). Το σκορ ημιχρόνου διαμόρφωσαν με τρίποντό τους οι φιλοξενούμενοι (26-25 υπέρ του Ιωνικού μας).

Περισσότερα...

Ανδρική Ομάδα

Φ. Βασιλόπουλος: "Το σημαντικότερο είναι η νίκη της Ομάδας"

Ο παίκτης του Ιωνικού Ν., Φώτης Βασιλόπουλος μίλησε στο κανάλι της ομάδας μας στο youtube μετά τη νίκη μας και την απίστευτη χθεσινή του εμφάνιση απέναντι στον Πανερυθραϊκό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής.

Ευχαριστούμε τον Κόσμο του Ιωνικού για τις μοναδικές στιγμές

Ιωνικος Λαρισα ΚοσμοςΗ Επιτροπή μπάσκετ του Ιωνικού Ν. θέλει να ευχαριστήσει θερμά τον κόσμο της Ομάδας για όλη του την παρουσία στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας, και την εκπληκτική πορεία-πρόκριση στις 10-ομάδες του θεσμού.

Ήταν πραγματικά ένα μοναδικό συναίσθημα, μια ευκαιρία να θυμηθούν οι παλαιότεροι και να μάθουν οι νεότεροι το «νόμο του Πλάτωνα».

Επί τρεις εβδομάδες, η Ομάδα μας, έδινε διπλά παιχνίδια ανά εβδομάδα, με τον οργανωμένο και μη κόσμο του Ιωνικού Ν. να δίνει το παρών Τετάρτη και Σάββατο και σε κάθε παιχνίδι. Aποκορύφωμα το τελευταίο παιχνίδι με τον Φάρο/Λάρισα, όπου περισσότεροι από 1.200 φίλοι της Ομάδας μας, γέμισαν κάθε γωνιά του γηπέδου, δημιουργώντας μια μοναδική ατμόσφαιρα.

Όλα αυτά δεν θα ήταν εφικτά χωρίς την πολύτιμη συμβολή των Rangers, με τους οποίους υπήρχε εξαρχής επικοινωνία και συμπόρευση στα οργανωτικά και ρυθμιστικά ζητήματα της κερκίδας.

Δείξαμε ότι είμαστε έτοιμοι για το βήμα παραπάνω, όχι μόνο εντός των τεσσάρων γραμμών αλλά και στο οργανωτικό επίπεδο.

Όλοι μαζί, συνεχίζουμε, αρχής γενομένης από την εκκίνηση του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής, την προσεχή Κυριακή, στην Ερυθραία, προκειμένου να φέρουμε τον Ιωνικό μας, εκεί όπου πραγματικά αξίζει να βρίσκεται.

Μαζί θα κάνουμε το όνειρο πραγματικότητα.

Ξεκίνημα με νίκη (88-75) και με τον Κόσμο μας

received 1133543453443214 Ο Ιωνικός Νικαίας ξεκίνησε νικηφόρα το πρωτάθλημα επικρατώντας στον εκτός έδρας αγώνα με τον Πανερυθραϊκό με σκορ 88-75 και έχοντας στον πλευρό του για ακόμη μία φορά τον υπέροχο κόσμο του.

Στα πρώτα λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου ο Ιωνικός με τους Καράμπουλα και Κανονίδη πέρασε μπροστά με 9-7 στο 3'00". Στην επόμενη φάση ο Πανερυθραϊκός ισοφάρισε αλλά λίγο αργότερα με τρίποντο του Βασιλόπουλου πέρασε εκ νέου μπροστά με 14-12. Στο 5'00" το παιχνίδι ήρθε πάλι στα ίσια (14-14) αλλά και πάλι με τρίποντο του Βασιλόπουλου η ομάδα μας προηγήθηκε με 17-14 στο 6'00". Με τους Καράμπουλα, Πετροδημόπουλου και Κανονίδη να συνεχίζουν να σκοράρουν η ομάδα μας έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 28-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με καλάθι του Καράμπουλα ο Ιωνικός πέρασε μπροστά με τέσσερις πόντους (30-26). Με συνεχόμενους πόντους του Βουγιούκα η ομάδα μας κρατούσε την υπέρ της διαφορά (34-32).Λίγο αργότερα με τρίποντο του Βασιλόπουλου το σκορ έγινε 38-34 υπέρ μας. Όμως οι γηπεδούχοι που δεν άφηναν περιθώρια στην ομάδα μας να ξεφύγει στο σκορ ισοφάρισαν σε 38-38 στο 18'30". Το ημίχρονο έκλεισε με καλάθι του ο Καράμπουλας βρίσκοντας τον Ιωνικό να προηγείται με 42-38.

Στην επανάληψη οι παίκτες μας μπήκαν αποφασισμένοι να "καθαρίσουν" το ματς και έτσι με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Βασιλόπουλου(το ένα εκ των δύο τρίποντο και φάουλ) προηγηθήκαμε με έντεκα πόντους (49-38) στο  22'00".

Συνεχίζουμε πιο δυνατοί...

IMG w8bypk

Ο Ιωνικός Νικαίας σήμερα πάλεψε απέναντι στον ΓΣΛ Φάρο για το Κύπελλο Ελλάδας αλλά δυστυχώς ηττήθηκε. Σ' έναν αγώνα όπου η ομάδα μας κοίταξε στα ίσια, για ακόμη μία φορά μία ομάδα της Α1, φανήκαμε άξιοι συνεχιστές της ιστορίας μας.

Μία Ομάδα όπου προσπαθεί να συσπειρώσει τον κόσμο μιας ολόκληρης πόλης ώστε να σταθεί κοντά της και να έρθει στο γήπεδο με απώτερο σκοπό το άθλημα να αποκτήσει μια ακόμα ισχυρή δύναμη στο μπασκετικό χάρτη και να μας κάνει όλους μας να θυμηθούμε ότι ανήκει στην ελίτ του ελληνικού μπάσκετ.

Μάριος Γούναρης: "Με συγκέντρωση στο κάθε παιχνίδι"

Ο προπονητής του Ιωνικού N., Μάριος Γούναρης μίλησε στο διαδυκτιακό κανάλι της Ομάδας μας (Ιonikos Nikaias BC - Youtube) για τον εκτός έδρας αγώνα της Κυριακής (8/10) με τον Πανερυθραϊκό, τους φιλάθλους του Ιωνικού, όπως και το ποια είναι τα βασικά στοιχεία που χαρακτηρίζουν τη Β'Εθνική.

Με το βλέμμα πλέον στο Πρωτάθλημα: Ιωνικός Ν. 70- Φάρος/Λάρισα 82

received 1510377912375346

Ο Ιωνικός Νικαίας ηττήθηκε με σκορ 80-72 από το ΓΣΛ Φάρο για την 2η φάση της 3ης αγωνιστικής του Κυπέλλου Ελλάδας και σταμάτησε εδώ το όμορφο ταξίδι του Κυπέλου Ελλάδας για τη φετινή σεζόν.

Παρά το άτυχο αποτέλεσμα, παίκτες και τεχνική ηγεσία, χειροκροτήθηκαν για την προσπάθεια απο 1.200 φίλους του Ιωνικού που βρέθηκαν στον Πλάτωνα, και όλοι επικτεντρώνουν πλέον στο Πρωτάθλημα που ξεκινά την Κυριακή 8 Οκτωβρίου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ιωνικός μας με καλάθι του Βασιλόπουλου έκανε το σκορ 5-3 και στην επόμενη φάση με καλάθι του Κανονίδη 7-3. Στο 2'00' το σκορ ήταν 7-6 υπέρ της ομάδας μας. Στο 4'00" με τρίποντο του Κανονίδη περάσαμε μπροστά με 14-8. Με ένα σερί ο αντίπαλος έφερε το παιχνίδι στα ίσια(14-14 στο 5'00").

Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 20-14 στο 6'00". Η Ομάδα μας μείωσε τη διαφορά στο τέλος της περιόδου στους τρεις πόντους(23-26).
Το ίδιο σκηνικό επικράτησε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Με το ημίχρονο να βρίσκει τον Ιωνικό μας πίσω με έναν πόντο(45-44).

Άλεξ Βουγιούκας: «Με τον κόσμο μας θα πετύχουμε ...

Ο Αρχηγός του Ιωνικού Νικαίας, Άλεξ Βουγιούκας μίλησε στο διαδικτυακό κανάλι της Oμάδας μας (Ionikos Nikaias BC- Youtube) ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής την Κυριακή (8/10).

Και το όνειρο συνεχίζεται...: Ιωνικός Ν. 92 - Ηρακλής 80

received 10213349633875986

Ο Ιωνικός N. κάνοντας μία καταπληκτική εμφάνιση επικράτησε του Ηρακλή με σκορ 92-80 στο Κλειστό του Πλάτωνα για το Κύπελλο Ελλάδας και πλέον αντιμετωπίζει το ΓΣ Λάρισας Φάρο στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ιωνικός ξεκίνησε με ένα 4-0 με καλάθια από Καράμπουλα και Βασιλόπουλο Θοδωρή. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 13-11 και λίγο αργότερα με 17-14. Με τρίποντο ο Βασιλόπουλος ισοφάρισε σε 17-17. Ο Ηρακλής πέρασε εκ νέου με 20-17 και με 22-20. Με καλάθι του Βουγιούκα η ομάδα μας ισοφάρισε σε 22-22. Με τρίποντο του Παλαιοχωρίτη περάσαμε μπροστά με τρεις (25-22). Το δεκάλεπτο έκλεισε( 27-24) υπέρ του Ιωνικού με καλάθι του Παπαδόπουλου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μετά την ισοπαλία (30-30) στο 13'00", ο Ιωνικός μας πήρε φόρα και στο 16'00" προηγήθηκε με 38-30 με καλάθι του Κατούφα. Η διαφορά έφτασε τους δέκα πόντους (46-36) στο 19'00" και το ημίχρονο έκλεισε με τον πιο ιδανικό τρόπο με τρίποντο του Βασιλόπουλου κάνοντας το σκορ 49-40.