• 1
  • 2
  • 3

Επιστροφή στις νίκες, 74-61 τον ΕΦΑΟΖ

ionikos proteasΕπιστροφή στις νίκες για τον ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ Barista Brothers που επικράτησε του ΕΦΑΟΖ παίζοντας όσο χρειαζόταν προκειμένου να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι Νικαιώτες ξεκίνησαν το παιχνίδι με τους Παναγιωταρά, Πάντσιο, Πετρόπουλο, Περσίδη, Βουγιούκα (για ακόμα ένα παιχνίδι). Ο ΕΦΑΟΖ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι σε άμυνα και σε επίθεση μόνο που ιδίως στην άμυνα το…παράκανε (συνολικά έκανε 11 φάουλ στην πρώτη περίοδο).

Από την άλλη, οι Νικαιώτες μπήκαν νωθρά με τον ΕΦΑΟΖ να τους εγκλωβίζει αισθητά με την full press άμυνά του σε όλο το γήπεδο. Ωστόσο, ο Ιωνικός ισορροπούσε το παιχνίδι κι έβρισκε τρόπο να σπάει το press κυκλοφορώντας ορθολογικά τη μπάλα. Η επιλογή του ΕΦΑΟΖ να πηγαίνει με δύναμη στις φάσεις, του στοίχισε, καθώς από πολύ νωρίς ο Ιωνικός βρισκόταν στη γραμμή των βολών και εκτελούσε. Κι αν είναι και πιο εύστοχος, το σκορ θα ξέφευγε από την αρχή. Πιο συγκεκριμένα, το σκορ από 2-7 έγινε με αυτόν τον τρόπο 16-11, με τον Ιωνικό να έχει πολύ καλή αντίδραση στα rebounds. Σκορ δεκαλέπτου 19-12.

Στη Β’ περίοδο, ο ΕΦΑΟΖ μπήκε και πάλι δυνατά, πιέζοντας και πάλι στα όρια και πέρα από τα όρια του φάουλ, μόνο που σ’ αυτήν την περίοδο, οι «γκρι» έδειξαν μια υπέρ του δέοντος ανοχή στο σκληρό παιχνίδι. Παρ’ όλα αυτά, οι Νικαιώτες δεν άφησαν το αγωνιστικό τους Πλάτωνα, περιορίζοντας αισθητά τον ΕΦΑΟΖ ο οποίος κρατιόταν στο παιχνίδι κυρίως με τους Παπαδημητρίου και Λεγκίκα. Σκορ ημιχρόνου, 40-35.

Στην επανάληψη, ο Ιωνικός παρατάχθηκε με την ίδια πεντάδα που ξεκίνησε το παιχνίδι. Η άνοδος του Βουγιούκα ήταν σημαντική, καθώς έφθειρε για ακόμα ένα παιχνίδι τους αντίπαλους ψηλούς, μοιράζοντας ουκ ολίγες τάπες. Από το ξεκίνημα της επανάληψης, η επιλογή του Ζήβα ήταν η ζώνη σε συνδυασμό με την πίεση σε όλο το γήπεδο. Ωστόσο, ο Ιωνικός ήταν καλά διαβασμένος, ανταπεξήλθε με συνεχές rotation στο κατέβασμα της μπάλας (Παναγιωταράς, Πάντσιος, Καπινιάρης, Πετρόπουλος) και ανανέωση στα guard (σημαντική η συμβολή του Παλαιοχωρίτη που έδωσε πολλές λύσεις και ανάσες). Παρ’ ότι η διαφορά άγγιξε και το διψήφιο (53-40), στο τέλος ο ΕΦΑΟΖ μάζεψε τη διαφορά μειώνοντας σε 55-47 όπου και ήταν το σκορ δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ιωνικός μπήκε αρκετά σοβαρά, δείχνοντας ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη. Ο Ζήβας συνέχισε με ζώνη, ωστόσο ο Περσίδης με δύο τρίποντα, «έσπασε» τη ζώνη. Θεμελιώνοντας διψήφια διαφορά για τον Ιωνικό. Τελευταία αντίδραση από πλευράς ΕΦΑΟΖ ήταν δύο τρίποντα του Παπαδημητρίου που ξανάριξαν λίγο τη διαφορά αλλά μέχρι εκεί. Το παιχνίδι κρίθηκε οριστικά όταν ο Βουγιούκας με ελεύθερο τρίποντο έδινε τη χαριστική βολή στον ΕΦΑΟΖ. Στην επόμενη φάση, οι Ζωγραφιώτες δεν βρήκαν καλάθι και περίπου 3’ πριν το τέλος, πέταξαν λευκή πετσέτα, αλλάζοντας σταδιακά την πεντάδα τους και περνώντας νεαρούς αθλητές που δεν είχαν αγωνιστεί ως τότε. Ομοίως έπραξε και ο Ιωνικός, παρατάσσοντας όλους τους νεαρούς αθλητές που είχε στη δωδεκάδα. Τα τελευταία λεπτά ήταν τυπικά και το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 74-61.

Το σχόλιο του ionikosbc.gr

Παρ’ ότι σε αυτό το πρωτάθλημα τίποτα δεν είναι δεδομένο, άπαντες στο συγκρότημα των Νικαιωτών γνώριζαν ότι δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα πλην της νίκης. Πόσο μάλλον όταν ο αντίπαλος βρισκόταν σε δύσκολη βαθμολογική θέση (και πλέον δυσκολότερη), θέλοντας να διεκδικήσει τη νίκη.

Σοβαρός ο Ιωνικός, στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, έπαιξε όσο χρειαζόταν και πήρε μια νίκη που τον διατηρεί στην 6η θέση - με τις φιλοδοξίες για την συνέχεια να παραμένουν ζωντανές.

Επόμενο παιχνίδι και κλασσικό ντέρμπυ μεταξύ των δύο, στου Παπάγου με την ομάδα του Σορώτου να βρίσκεται αισίως στη 2η θέση, να δείχνει φορμαρισμένη και να διεκδικεί με σοβαρές πιθανότητες την άνοδο.

* Για πρώτη φορά μετά την εγχείρησή του, ο Αλέξανδρος Σπανός βρέθηκε στο γήπεδο (με πολιτικά) προκειμένου να συμπαρασταθεί στους συμπαίκτες του όπου και κάθισε στον πάγκο της Ομάδας, πανηγυρίζοντας στο τέλος την σημερινη επιτυχία κοντά στους φιλους της Ομάδας που βρέθηκαν στον Πλάτωνα.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ-ΕΦΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ 74-61
Διαιτητές: Πολυχρόνης-Τσολάκος
Δεκάλεπτα: 19-12, 40-35, 55-47, 74-61.
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Παναγιωταράς 2, Καπινιάρης 3, Παλαιοχωρίτης 6 (1), Βουγιούκας 12 (1), Πετρόπουλος 7 (1), Περδικάρης 13, Παπαγεωργίου, Πάντσιος 17 (1), Κοντραφούρης 1, Περσίδης 13 (2), Καλογερίας, Βασιλόπουλος.
ΕΦΑΟΖ (Zήβας): Παπαδημητρίου 15 (4), Γκόντγουϊν 3, Γκαβασιάδης 16, Κοψιάς 6 (1), Kαπετζόγλου 2, Καστανιώτης 3, Nάκης 2, Σαμοθράκης, Λεγκίκας 10, Tσιτσιγιάννης 4, Ξύδης

Επόμενο παιχνίδι: 05/03, 17.00
Κλ. Παπάγου: ΑΣ Παπάγου - Ιωνικός