• 1
  • 2
  • 3

Μεγαλύτερη φετεινή νίκη (μέχρι την επόμενη): Παπάγου - Ιωνικός 64-65

logoΜία μεγάλη, και δίκαιη, έκτος έδρας νίκη για τον Ιωνικό Νικαίας – Βarista Brothers, απέναντι στην ομάδα του Παπάγου, σε έναν αγώνα με ιδιαίτερες συγκινήσεις, και ο οποίος κρίθηκε μετά από παράταση.

Ο Ιωνικός από την πρώτη στιγμή έδειξε αποφασισμένος. Προηγήθηκε, με ιδιαίτερα καλή άμυνα, και πολύ καλή επιθετική λειτουργία, φτάνοντας στο τέλος του δεκαλέπτου σε διψήφια διαφορά(14-24).

Το δεύτερο δεκάλεπτο επιφύλαξε εκπλήξεις, αλλά και έναν πολύ πιο δυνατό αμυντικά αντίπαλο. Ο Παπάγου βρήκε πόντους, κυρίως από Δεδε και Κακιούζη, ο Ιωνικός κόλλησε επιθετικά, και η διαφορά έγινε μονοψήφια. Το παιχνίδι έφτασε μαλιστα στα ίσα (30-30) σε ανύποπτο χρόνο, καθώς δόθηκε ανύπαρκτο αμυντικό φάουλ στον Βουγιούκα, και στην συνέχεια τεχνική ποινή, με αποτέλεσμα 3 βολές και νέα επίθεση για τον Παπάγου, αλλά και τέσσερα φάουλ για τον παίκτη του Ιωνικού. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Ιωνικό να προηγείται με βραχεία κεφαλή (34-36).

Το δεύτερο ημίχρονο είδε τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν, με τον Ιωνικό να παίζει εκπληκτική άμυνα αλλά αν δυσκολεύεται να σκοράρει. Τα φάουλ δινόντουσαν στον Ιωνικό με το σταγονόμετρο, αλλά οι καλές στιγμές στην επίθεση ήταν αρκετές για να καταφέρει να κλείσει η Ομάδα της Νίκαιας προηγούμενη με 47-51.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό. Ο Ιωνικός φάνηκε να ελέγχει τον αγώνα όταν προηγήθηκε με 51-56 στο 35, και 53-58 με 1’21’’ για το τέλος. Εκεί όμως έγιναν όλα δύσκολα. Διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ του Ιωνικού ακολουθούσαν γρήγορες επιθέσεις, το ματς έγινε 55-58 στα 49’’ πριν το τέλος. Ο Ιωνικός έκανε επίθεση, αλλά κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ, και ο Παναγιωταράς προσπάθησε κάτω από το καλάθι να ‘τελειώσει το παιχνίδι με 11’’ υπόλοιπο. Το φάουλ οδήγησε σε 0/2 βολές και στον αιφνιδιασμό ο απόντος μέχρι στιγμής Αποστολίδης σκόραρε το τρίποντο της ισοφάρισης στα 11’’. Όχι μόνο δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση ο Ιωνικός, αλλά έγιναν βήματα που έδωσαν στον Παπάγου 7’’ για επίθεση. Ευτυχώς η άμυνα του Ιωνικού ήταν καλή και το ματς πήγε στην παράταση (58-58).

Ο Ιωνικός έδειξε μεγάλα αποθέματα στην παράταση. Μπήκε και πάλι από την αρχή μπροστά (58-60), και με ένα μεγάλο τρίποντο του Πέτροπουλου έφτασε το 58-63. Το αρνητικό της διαιτησίας έμοιαζε να μην είναι αρκετό, η επιθετική άμυνα του Ιωνικού δυσκόλευε τον Παπάγου, και ο μόνος ανασταλτικός παράγοντας ήταν οι χαμένες βολές: 0/4 βολές για τον Ιωνικό μετά το 59-65, έφτασαν το ματς στο 62-65, δόθηκε συνέχεια ανύπαρκτο επιθετικό στον Περδικάρη, και το ματς πήγε στο 64-65, με 11’’ υπόλοιπο. Ο διαιτητής Αποστολίδης είδε όσο πιο γρήγορα φαντάζεται κανειες παράβαση 5’’ στην επαναφορά, ο Παπάγου εκτέλεσε γρήγορα άστοχη επίθεση, κερδίσαμε νέες βολές με 0,4’’ για το τέλος: χάθηκε η πρώτη, αστοχήσαμε εσκεμμένα στην δεύτερη – τέλος: 64-65,....Ιωνικός ο Ένας και ο Μοναδικός.

ΠΑΠΑΓΟΥ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 64-65
Δεκάλεπτα: 14-24, 34-36, 47-51, 58-58 (κ. α.), 64-65 (παρ.).
Διαιτητές: Αποστολίδης-Τσαχάκης
Παπάγου: (Σορώτος): Γεωργούλης, Φωτητζόγλου, Σιμόπουλος, Αποστολίδης 3 (1), Δέδες 11 (1), Ζώρζος 9 (1), Αρσένης 5 (1), Φακοπουλίδης 7, Καμπούρης, Χαϊκάλης 4 (1), Γκάτζο, Κακιούζης 25.

Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Βασιλόπουλος, Παναγιωταράς 12 (2), Καπινιάρης, Παλαιοχωρίτης 2, Βουγιούκας 8, Πετρόπουλος 11 (2), Περδικάρης 13, Πάντσιος 11, Μπολάτογλου, Κοντραφούρης, Περσίδης 8, Καλογερίας.

Επόμενος Αγώνας: Ιωνικός – Τρίτωνας, (Πλάτωνας 12 Μαρτίου 2017, 18.00)