• 1
  • 2
  • 3

ΙΩΝΙΚΟΣ παντός καιρού, 78-76 τον Τρίτωνα

ionikos proteas 1Αν και χρειάστηκε την παράταση, ο Ιωνικός επιβλήθηκε του Τρίτωνα, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη. Η επικράτηση αυτή γίνεται ακόμα σπουδαιότερη αν συνυπολογίσει κανείς πως για 2η συνεχόμενη Κυριακή, ο ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ Barista Brothers εκτός από την αντίπαλη ομάδα νικά και τα «φάλτσα» των διαιτητών. Την προηγούμενη Κυριακή με τον Παπάγου ήταν ο Αποστολίδης, τώρα ο Σιδερής. Να είναι σίγουροι οι όποιοι «νταλαβεριτζήδες» ότι επόμενη φορά δεν θα υπάρξει..

Ο ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ Barista Brothers ξεκίνησε το παιχνίδι με τα (Παναγιωταράς, Πάντσιος, Πετρόπουλος, Περσίδης, Περδικάρης). Το παιχνίδι στο ξεκίνημά του ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και να εναλλάσσονται. Ωστόσο, στα τελευταία 3’ της περιόδου, ο Ντιμπ, με προσωπικό του ξέσπασμα, μετέτρεψε το 13-12 σε 13-19. Πάρα πολλά λάθη από πλευράς Νικαιωτών και έλλειψη συγκέντρωσης στο εν λόγω διάστημα, ιδίως στην πρώτη πάσα. Σκορ δεκαλέπτου, 15-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η επιλογή του Γούναρη να περάσει τον Βασιλόπουλο εντός, αποδείχθηκε σοφή, κερδίζοντας rebound και σκοράροντας κρίσιμους πόντους για την ομάδα του. Παράλληλα, ο Ιωνικός έσφιξε την άμυνά του, περιορίζοντας δραστικά τον Τρίτωνα που έδειχνε μπλοκαρισμένες είτε κοντά είτε μακριά από το καλάθι. Κι ο Ιωνικός ωστόσο, ήταν απελπιστικά άστοχος από τα 6,75, μη μπορώντας να αξιοποιήσει την καλή του αμυντική λειτουργία και να διευρύνει κι άλλο το προβάδισμά του. Σκορ ημιχρόνου, 31-28, με την ομάδα της Νίκαιας να δέχεται μόλις 7 πόντους στη Β’ περίοδο.

Στην επανάληψη, η πεντάδα που ξεκίνησε ήταν Παναγιωταράς, Πάντσιος, Πετρόπουλος, Περδικάρης, Βουγιούκας. Ο Ιωνικός πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα ξεφεύγοντας και με 43-30 στο 24’. Ωστόσο, η τριπλέτα Ντιμπ – Θυμνιού – Γκαβανόπουλου πήρε μπροστά ροκανίζοντας τη διαφορά, μειώνοντας στο 47-42 όπου και ήταν το σκορ δεκαλέπτου.

Στη Δ’ περίοδο, έμελλε να δουν πολλά τα μάτια μας. Ο Ιωνικός προσπαθούσε να ξεφύγει, όμως ο Τρίτωνας ήταν κοντά. Η πλάστιγγα φάνηκε ότι θα γύρει υπέρ των Νικαιωτών όταν με 2 μεγάλα τρίποντα, οι Πετρόπουλος και Παναγιωταράς (buzzer beater), διαμόρφωναν το 61-50, 3’ πριν το τέλος του παιχνιδιού. Λογάριαζαν ωστόσο χωρίς τον ξενοδόχο. Ο Τρίτωνας με αντεπίθεση εκμεταλλευόμενος και το…ρεσιτάλ διαιτησίας από πλευράς Σιδερή, μείωσε σε 61-57. Το παιχνίδι στις τελευταίες επιθέσεις εξελισσόταν σε Πάντσιος vs Ντιμπ με τον πρώτο να ευστοχεί σε buzzer beater καλάθι και το δεύτερο άμεσα, λίγα δεύτερα μετά, να απαντά με drive διαμορφώνοντας το 63-59. Ο Θυμνιός με καλάθι μείωνε σε 63-61, 26’’ πριν το τέλος. Ο Τρίτωνας επέλεξε να κάνει φάουλ, άμεσα και να στείλει τον Πετρόπουλο στις βολές. Εκείνος ευστόχησε σε 1/2, διαμορφώνοντας το 64-61. Στην επόμενη φάση, ο Γκαβανόπουλος κέρδισε φάουλ, ευστόχησε σε ½, παρ’ όλα μετά από καραμπόλες η μπάλα κατέληξε στον ίδιο, νέο φάουλ, 2/2 βολές και το σκορ διαμορφώνεται στο 64-64. Στα τελευταία 12’’ που απομένουν, ο Πάντσιος αναλαμβάνει την τελευταία επίθεση, επιλέγει διείσδυση, στο σουτ όμως που επιχειρεί η μπάλα του έπαιξε άσχημο παιχνίδι, μπαίνοντας και βγαίνοντας. Το rebound o Τρίτωνας, το σουτ όμως που επιχείρησε ο Γκαβανόπουλος από τη σέντρα ήταν απελπιστικά άστοχο, οπότε με σκορ 64-64 οδηγούμαστε σε παράταση.

Στην παράταση, ο Πάντσιος σε μία από τις διεισδύσεις του, κέρδισε το 5ο φάουλ του Γκαβανόπουλου ενώ απέμεναν 4’ παιχνιδιού, ακόμα. Παρ’ όλα αυτά, ο Ντιμπ, φρόντισε να αναπληρώσει πλήρως το κενό του. Με δύο δικά του τρίποντα και όντας απόλυτα ουσιαστικός ως προς τις assist του, έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του. Το πράγμα φάνηκε να δυσκολεύει όταν ο Κουκουνιάς με σουτ, διαμόρφωσε το 73-76. Οι Νικαιώτες όμως έδειξαν ότι έχουν τα guts… Ο Βουγιούκας στην επόμενη φάση, με καλάθι και φάουλ, ισοφάριζε για την ομάδα του. Το παιχνίδι ήταν δραματικό όπου και φτάνουμε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Πετρόπουλος, 7’’ πριν το τέλος, επιχείρησε drive προστατεύοντας τη μπάλα, πετυχαίνοντας καλάθι και διαμορφώνοντας το 78-76. Ο Τρίτωνας πήρε time out. Μετά από γρήγορη εναλλαγή πάσας, Κούτουλα – Ντιμπ, η μπάλα έφθασε στο δεύτερο στη γωνία, με καλή τρίπλα άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο, παίρνοντας την εσωτερική. Το drive ωστόσο που επιχείρησε ήταν άστοχο, το rebound δεν το πήρε κανείς και έτσι έληξε το παιχνίδι. Τελικό σκορ, 78-76.

Το σχόλιο του ionikosbc.gr

Κατά τη διάρκεια της χρονιάς, έχουν συμβεί διάφορα κωμικοτραγικά, όσον αφορά διαιτητικά σφυρίγματα. Πολιτική ωστόσο της Ομάδας μας είναι να μην αναλωνόμαστε σε τέτοιες συμπεριφορές. Παρ’ όλα αυτά, όταν τέτοια «φαλτσοσφυρίγματα» επαναλαμβάνονται και ιδίως με τέτοια συχνότητα, νοιώθουμε την ανάγκη να το θίξουμε. Αυτό αποκτά άλλη αξία, όταν συμβαίνει μετά από νίκη – νίκες. Δυστυχώς, αδυνατούμε να αντιληφθούμε από πού εκπορεύονται τέτοιες λογικές καθώς ουδέποτε, εμείς και ο κόσμος προκαλέσαμε με τη συμπεριφορά μας και πάντα επιζητήσουμε το 50-50. Ελπίζουμε ότι αρχής γενομένης από το προσεχές παιχνίδι με το Κορωπί, θα επανέλθουμε στην κανονικότητα ως προς το επίπεδο διαιτησίας.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλη την Ομάδα που υπό αντίξοες συνθήκες, ορισμένες φορές, κράτησε το καθαρό μυαλό και μπόρεσε να πάρει μια σημαντική νίκη.

Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει στον Βουγιούκα που παρά τον τραυματισμό που αποκόμισε από το προηγούμενο παιχνίδι, σφίγγοντας τα δόντια και με ιδιαίτερο ζήλο, έπαιξε και προσέφερε πολλά όπως καταδεικνύει και η στατιστική ανάλυση του παιχνιδιού. Ομοίως και για τον Πετρόπουλο που ενώ είχε πυρετό, σχεδόν όλη τη βδομάδα, συνέβαλε σημαντικά στη νίκη της Ομάδας του.

Επόμενο παιχνίδι, εκτός έδρας με το Κορωπί, το οποίο μετά και την εντός έδρας ήττα του, μοιράζεται τη 2η θέση με Παπάγου, Πανερυθραϊκό και Μαρούσι, όντας 2 νίκες περισσότερες μπροστά μας. Για να δούμε αν το πρωτάθλημα μας επιφυλάσσει και άλλη άγρια ομορφιά. Θυμίζουμε ότι απομένουν 8 αγωνιστικές, ακόμα…

Ιωνικός Ν. –Τρίτων 78-76 (κ.α. 64-64)
Δεκάλεπτα: 15-21, 31-28, 47-42, 64-64 (κ.α.), 78-76 (παρ.).
Διαιτητές: Ζακεστίδης, Σιδερής
Ιωνικός Νίκαιας (Γούναρης): Βασιλόπουλος 5, Παναγιωταράς 8 (1), Καπινιάρης 4, Παλαιοχωρίτης 5 (1), Βουγιούκας 11, Πετρόπουλος 15 (2), Περδικάρης 9, Πάντσιος 10, Μπολάτογλου, Κοντραφούρης, Περσίδης 11 (1), Καλογερίας.
Τρίτωνας (Μιχελάκος): Γρύλλης, Κουτούλας 7, Πετρόπουλος, Καλαντζής, Κουκουνιάς 10, Ντιμπ 17 (3), Θυμνιός 21, Γκαβανόπουλος 21 (2), Βερτούδος.

Επόμενος αγώνας: 19/03, 17.00