• 1
  • 2
  • 3

Ήττα με το «έτσι θέλω», 78-81 από το Περιστέρι

ionikos ergotelis 2Ένα αστείο διαιτητικό δίδυμο με μια διαιτητική αντιμετώπιση που ξεπέρασε κάθε όρια, ιδίως από τη μεριά του Καρακωνσταντόπουλου, υποχρέωσε σε ήττα το συγκρότημα του Μάριου Γούναρη. Παρά την απώλεια του Πάντσιου ο οποίος δε συμπεριλήφθηκε στη δωδεκάδα, οι Νικαιώτες πάλεψαν, έχοντας και τον κόσμο στο πλευρό τους, ωστόσο με τέτοια διαιτητική αντιμετώπιση ήταν αδύνατο να βγουν νικητές.

Ο ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ Barista Brothers ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Παναγιωταρά, Παλαιοχωρίτη, Πετρόπουλο, Βασιλόπουλο και Βουγιούκα. Ο Ιωνικός ξεκίνησε το παιχνίδι όντας ιδιαίτερα άστοχος και απρόσεχτος στην τελική προσπάθεια, τη στιγμή που το Περιστέρι στα πρώτα λεπτά έδειχνε να πατάει καλύτερα και να θέλει να καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι. Παρ’ όλα, ο Μάριος Γούναρης ανακάτεψε την τράπουλα και ο Ιωνικός και ο Ιωνικός μετέτρεψε το 4-13 σε 13-13, με πολύ υπομονή. Παρ’ όλα αυτά, το Περιστέρι με δύο τρίποντα, πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 13-19 όπου και ήταν το σκορ δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως τέλειωσε το πρώτο, με το Περιστέρι να κρατά σταθερά μια διαφορά ασφαλείας. Το παιχνίδι παρ’ όλα αυτά, διακόπηκε προς στιγμή, με το σκορ να είναι στο 23-30 (14’) καθώς συνεχόμενα λανθασμένα σφυρίγματα των διαιτητών ξεσήκωσαν την κερκίδα και χρειάστηκε μια μικρή διακοπή προκειμένου να ηρεμήσουν τα πνεύματα. Η επιλογή του Περιστερίου να παίζει άμυνα στο όριο του φάουλ, οδήγησε τους παίκτες του Ιωνικού στις βολές, ωστόσο, σε ακόμα ένα παιχνίδι, τα ποσοστά δεν ήταν ιδιαίτερα καλά. Με πολύ υπομονή πάντως και καλό αγωνιστικό πλάνο, ο Ιωνικός «ροκάνιζε» τη διαφορά, μειώνοντας σε 30-34 στο 17’. Παρά την προσπάθεια των Νικαιωτών, το Περιστέρι έκλεισε το ημίχρονο, προηγούμενο με 35-40.

Στην επανάληψη, ο Ιωνικός ξεκίνησε με την ίδια πεντάδα που άρχισε το ματς. Το Περιστέρι μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και με μπροστάρη τον Πολυτάρχου, από μέση και μακρινή απόσταση, πήρε σκορ και ξέφυγε με 37-46 στο 22’. Με προκλητικά σφυρίγματα και ακόμα μία αστεία τεχνική ποινή στον πάγκο των Νικαιωτών και την αποβολή του βοηθού προπονητή, Κότσιαρη, το Περιστέρι προηγήθηκε με 41-53. Η απάντηση των Νικαιωτών ήταν άμεση, μειώνοντας σε 46-53 στο 27’. Το Περιστέρι ισορρόπησε, ο Ντακούλιας πήρε τη σκυτάλη από τον Πολυτάρχου και ξεκίνησε να φορτώνει με πόντους το καλάθι του Ιωνικού. Σκορ δεκαλέπτου, 53-61.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ιωνικός μπήκε πολύ δυνατά, εξανεμίζοντας το προβάδισμα των Περιστεριωτών, μειώνοντας σε 60-61 και λίγο αργότερα ισοφραρίζοντας σε 63-63 στο 34’. Είχε ήδη γίνει ωστόσο σαφές, προς τα πού θα πήγαινε η κατάσταση. Με τον Ιωνικό ως εκείνο το σημείο να έχει χρεωθεί με 5 ομαδικά φάουλ, οι Νικαιώτες ήταν ιδιαίτερα ευάλωτοι στις διεισδύσεις του Ντακούλια που είτε κατέληγαν σε καλάθι, είτε σε φάουλ είτε σε πάσα – αμαρκάριστο σουτ σε άλλον παίκτη. Το παιχνίδι, διακόπηκε για άλλη μία φορά, με τους διαιτητές να περιμένουν την ισχυρότερη παρουσία αστυνομίας για να συνεχίσουν και ένα γήπεδο να «βράζει». Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Μάριου Γούναρη δεν το έβαλαν κάτω και έμειναν κοντά στο σκορ. 24’’ πριν το τέλος, ο Παναγιωταράς μείωνε σε 76-78. Ο Ιωνικός πίεσε την επαναφορά από τα πλάγια, το Περιστέρι έκανε 5’’ και ο Ιωνικός κέρδισε την κατοχή. Η απόφαση του Καραγιάννη ήταν να γίνει φάουλ πάνω στον Πετρόπουλο. 15’’ πριν το τέλος, ο Μάντζαρης έκανε φάουλ στον Πετρόπουλο. Δύο βολές για τον άσσο των Νικαιωτών. Η επιλογή ωστόσο του Καραγιάννη, δικαιώθηκε καθώς ο Πετρόπουλος, με τη μπάλα να είναι ιδιαίτερα «βαριά», αστόχησε και στις δύο. Γρήγορο φάουλ στον Μάντζαρη, ½ και 76-79. Στην επόμενη φάση, φάουλ στον Παναγιωταρά. Ψύχραιμος ο play maker του Ιωνικού και με 2/2, έφερε το ματς στον πόντο (78-79). 6’’ πριν το τέλος, φάουλ και βολές για το Περιστέρι. 2/2 και 78-81. Στα 6’’, ο Παναγιωταράς δέχθηκε τη μπάλα, διέσχισε το γήπεδο, το τρίποντο ωστόσο που επιχείρησε δε βρήκε στόχο και το παιχνίδι έληξε με το Περιστέρι να επικρατεί στη Νίκαια με 78-81.

Το σχόλιο του ionikosbc.gr

Αδιανόητα πράγματα σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι, πέραν του γεγονότος ότι ήταν ντέρμπι γειτονικών ομάδων με σημαντικότατη ιστορία στο Ελληνικό μπάσκετ. Αν ήταν θέμα ανεπάρκειας του διαιτητικού διδύμου, κάποιοι ίσως θα έπρεπε να επανεξετάσουν ποιοι κάνουν και ποιοι όχι για να σφυρίζουν στη Β’ Εθνική. Αν πάλι, η εν λόγω απόδοση έγκειται αλλού, τότε πραγματικά κρίμα και ντροπή.

Συγχαρητήρια στους παίκτες του Ιωνικού και την Τεχνική Ηγεσία που πάλεψαν μέχρι τέλους.

Συγχαρητήρια και στον κόσμο που στάθηκε δίπλα στην προσπάθεια και στο τέλος, χειροκρότησε τους παίκτες της Ομάδας.

Συγκέντρωση και θέληση για επιστροφή στις νίκες, θέλει πια με την Ομάδα να πρέπει να επιδιώξει να τερματίσει στην καλύτερη δυνατή θέση.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 78-81
Δεκάλεπτα: 13-19, 35-40, 53-61, 78-81
Διαιτητές: Στρέμπας, Καρακωνσταντόπουλος
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Βασιλόπουλος 4, Παναγιωταράς 15(1), Καπνινιπαρης 7(1), Παλαιοχωρίτης 4(1), Βουγιούκας 32, Πετρόπουλος 5, Κοντραφούρης, Παπαγεωργίου, Μπολάτογλου, Περσίδης 11(1).
Περιστέρι (Καραγιάννης): Παππάς 4(1), Ντακούλιας 16(1), Γοργόνης 5(1), Μαγκουνής 8, Πολυτάρχου 18(3), Παπαντωνάκος 6(2), Μάντζαρης 7, Λυκογιάννης 2, Κατιάκος 13, Γκιουζέλης, Καπώνης 2, Στάθης.

Επόμενος αγώνας: 07/05, 17.00
2ο Κλ. Ελευσίνας: Πανελευσινιακός – Ιωνικός