• 1
  • 2
  • 3

Με τους φιλάθλους μας παρέα: Κορωπί 80-Ιωνικός Ν. 100

ΤΕΑΜΟ Ιωνικός Νικαίας πέρασε νικηφόρα και από την έδρα του Γυμναστικού συλλόγου Κορωπίου επικρατώντας με σκορ 100-80 για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Πλέον βρίσκεται πρώτος και αήττητος στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 7-0.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ χωρίς καμία να καταφέρει να πάρει "κεφάλι" στο σκορ. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Ιωνικό Ν. να είναι καλύτερος και να προηγείται με σκορ 29-23.

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου (11'30") περάσαμε μπροστά με 37-25 και λίγο αργότερα (13'00") με τρίποντο του Καράμπουλα προηγηθήκαμε με δέκα πόντους(40-30). Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους πέντε πόντους (43-38) στο 14'30" όμως με τρίποντο του Κουντουρά το σκόρ υπέρ του Ιωνικού έφτασε στο +8 (46-38). Το Κορωπί και πάλι μείωσε στους πέντε πόντους (46-41) όμως ο Ιωνικός μας αντέδρασε και με ένα σερί 5-0 έφερε την υπέρ του διαφορά σε διψήφιο αριθμό (51-41) με τρίποντο του Βασιλόπουλου στο 16'00". Το ημίχρονο βρήκε την Ομάδα μας μπροστά με 59-46.

Στην επανάληψη ο Ιωνικός μας πήρε... φόρα και με τρίποντο του Κουντουρά και με καλάθι του Κανονίδη προηγήθηκε με 70-53 στο 23'00". Στο 26'30" πέρασε μπροστά με 74-56. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 6-0 μείωσαν σε 74-62 στο 27'00". Στο τέλος του δεκαλέπτου το Κορωπί κατάφερε να μειώσει σε 79-66(σκορ τρίτης περιόδου).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με μόνη απορία αν ο Ιωνικός θα καταφέρει να φτάσει στην εκτός έδρας '100αρα'. Ο Ιωνικός  πήρε μια διαφορά η οποία έφτασε και τους 24 πόντους (91-67) στο 36'00". Το Κορωπί μείωσε στους είκοσι (91-71) στο 37'30" αλλά με το τρίποντο του Σωτήρη Κατούφα ο Ιωνικός Ν.  πέτυχε ακόμη μία... 100άρα με το τελικό σκορ του παιχνιδιού να είναι 100-80.

Το πανηγύρι στην εξέδρα συνεχίστηκε, με τον κόσμο να αποθεώνει την Ομάδα και να παίρνει χαρούμενος τον δρόμο της επιστροφής στην Νίκαια. Ολοι πλέον κοιτούν προς το επόμενο ραντεβού, την προσεχή Κυριακή στον Πλάτωνα, στις 18.00, με αντίπαλο τον ιδιαίτερα ισχυρό Διαγόρα Δρ.

Δεκάλεπτα: 23-29, 46-59, 66-79, 80-100
Κορωπί (Ρουμελιώτης): Δενδρινός 6(2) Παπαθεοδώρου, Γκοντόπουλος 19(4), Σερέτης 4 , Αγόρης 5(1), Σιμιτζής 5, Σπανός 11, Τσάτας , Μαλτέσιος 23(1), Δαρμής , Γκίνης , Πετς 4.
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Βασιλόπουλος Θοδ.3(1) , Κουντουράς 6(2) , Καράμπουλας 18, Βουγιούκας 3, Πετροδημόπουλος 12 , Παλαιοχωρίτης, Βασιλόπουλος 24(6) , Κανονίδης 18(1) , Χατζηκυριάκος, Κοντραφούρης, Κατούφας 13(1), Παπαδόπουλος 3(1).